פריצת דיסק 2016-04-17T17:16:40+00:00

פריצת דיסק

פריצת דיסק היא תופעה נפוצה ביותר בקרב מרבית האוכלוסייה. המפתיע הוא שליותר מ- 50% מהאוכלוסייה שאינה סובלת מכאבי גב מוצאים גם כן פריצות דיסק.
מדובר בסך הכול בשינויים שעובר הדיסק במבנה הפנימי שלו (שנקרא גם בלט או בקע) כתוצאה מלחצים שמופעלים עליו במהלך החיים, וזהו תהליך טבעי ואוניברסאלי. אז איפה הבעיה ולמה הרופא אומר שצריך ניתוח?
ובכן, הבעיה מתחילה כאשר תפקודן של החוליות הקשורות לאותו דיסק (זו שמעליו וזו שמתחתיו) משתבש, כתוצאה של עומס יתר, יציבה לקויה, מתחי החיים וכו' . במצב זה, מתרחש תהליך הדרגתי וארוך שנים של עיוות במבנה של הדיסק ואשר יכול לבוא לידי ביטוי ככאב. במקרים חריפים יותר ייתכן לחץ על עצב היוצא מנקודה זו אל הרגל או היד וגורם לכאב לאורך הגפה, לנימול, הירדמות או אף לחולשה בגפה.
הטיפול הכירופרקטי פועל בצורה יעילה ביותר להחזרת החוליות לתפקוד מלא ולבריאות, ובכך גורם להורדת הלחצים הפועלים על הדיסק. כאשר הלחץ מוסר מהדיסק, הכאב (הן המקומי והן המוקרן לגפה) נעלם. תפקידנו , אם כך, הוא להחזיר לחוליות את תפקודן הבריא ולא להעלים את הפריצה. פריצת הדיסק תמשיך להיראות בצילומים (אלא אם יחתכו אותה בניתוח), אך הבעייה תחלוף, והמטופל ירגיש בריא כמו אותו אחוז באוכלוסיה שחי ללא כאב עם פריצת דיסק.
טיפול ע"י כירופרקט מוסמך, (בעל תואר ד"ר מאוניברסיטאות בחו"ל בלבד), מיועד הן לחוליות עמוד השדרה והן לחוט השדרה ומערכת העצבים ועל כן השפעתו היא לטווח ארוך ולעיתים אף לכל החיים.
המענה הניתוחי, מעבר לסיכון הגבוה לנזק נוסף, הכרוך בפרוצדורת הניתוח עצמה, אינו פותר בדרך כלל את בעיית הדיסק, כפי שגורמים לנו בד"כ להאמין. מחקרים מראים שהסיכוי לפריצה חוזרת באותו דיסק או בדיסק סמוך בתוך מספר שנים הינו גדול, כיוון שמקור הבעיה לא טופל. כדי להגיע לשורש הבעיה עלינו לשקם את היציבה ואת תפקודן של חוליות עמוד השדרה, וזו מיומנותו של הכירופרקט. שיקום חוליות עמוד השדרה הנו תהליך שיכול להימשך מספר חודשים, במהלכו ירגיש המטופל שיפור הדרגתי בגמישות עמוד השדרה, בשיפור היציבה, בנשימה ובתחושת הבריאות הכללית (well being). שיפור במתח הנפשי, ובשמחת החיים היא תוצאה כמעט קבועה בטיפול הכירופרקטי של ד"ר מץ בגישת NSA, וזאת בגלל הקשר ההדוק שבין החוליות למערכת העצבים העוברת בתוכם.