עקמת 2016-04-17T17:13:39+00:00

עקמת

עקמת (סקוליוזיס) היא עיוות בעמוד השידרה, המתבטאת בסטיית החוליות הצידה מקו האמצע, תוך פיתולן וסיבובן סביב צירן. בצילום רנטגן ייראה עמוד השדרה בצורת  "C" או   "S ".עקמת

לעקמת סיבות מגוונות, החל מתורשה (בד"כ מאם  לבת), רגליים לא שוות באורכן, תפקוד לקוי של האגן (הבסיס של עמוד השדרה), לחצים לאורך חוליות עמוד השדרה, יציבה לקויה או טראומה בילדות ועוד. לכן, חשוב ביותר לבדוק בצורה יסודית ולאבחן את הסיבה  לעקמת, על מנת לתת מענה טיפולי מדויק. חלק מהסיבות ניתנות לפיתרון ואז ניתן לעצור את התקדמות העקמת או אף לבטל את קיומה. מדובר בעיקר עד גיל ההתבגרות שבו נפסקת גדילת העצמות ואיתה גם התקדמות העקמת.

מרבית מקרי העקמת הינן בזוית קלה של עד 20%, וכאבי הגב, אם קיימים, מגיעים מהסיבות הרגילות של לחצים על החוליות והדיסקים, כמו אצל אנשים ללא עקמת. במקרה זה הימצאות עקמת בצילום היא פתרון קל לאמירה: 'אין מה לעשות, זו העקמת שלך'.בזוית מעל 20%, עקב חוסר הסימטריה בגב, עלולים להיווצר עומסים היוצרים כאבי גב ובמקרים אלו נחוצה התייחסות שיקומית עמוקה וארוכת טווח. זוית שמעל 50% היא בעייתית יותר לטיפול ולעיתים יש צורך בטיפול במחוך (שלא הוכח מחקרית עד היום באופן משכנע), או במקרים חריגים של לחצים על איברים פנימיים, אף בניתוח, עם כל הסיכונים הכרוכים בכך.

ה"בעיה" העיקרית בעקמת היא אסתטית, מראה קל של גיבנת ובליטת יתר של שכם וצלעות. לרב הבעיה בולטת ומפריעה יותר עקב יציבה לקויה, בה רובנו לוקים. טיפול עמוק, עם התייחסות נוירולוגית בגישת NSA, הנוגעת בסיבות העמוקות , הפיזיות והנפשיות, ליציבה לקויה, "מיישר" את העקמת במידה רבה. כאשר אנו זקופים יותר וגופנו פתוח וגמיש, חל שיפור עצום במראה ה"עקום" של עמוד השדרה.

עקמת אינה מחלה, ואין להתייחס אליה בצורה זו. לדעתי ומנסיוני, קיומה של עקמת מעודדת את האדם להתייחס יותר אל גופו ולהקשיב לצרכיו. לטווח ארוך, אדם ש"מחובר" יותר אל גופו, ישמור על בריאות עמוד השדרה שלו ויסבול פחות מכאבי גב במהלך חייו. בדרך זו נהפכה בעיה למתנה…

מעבר למקרים הקיצוניים בהם עקמת מסוכנת לבריאות, היא אינה מהווה אפילו בעיה אסתטית, שכן, אם נסתכל סביבנו, נראה שרב האנשים נראים כפופים, מכונסים, לא סימטריים. הצורך המשותף לכולם הוא להזדקף, להיפתח, לנשום מלא, להרגיש את החיוניות של החיים. זוהי מטרת הטיפול במרפאתנו, והורדת הכאבים היא תוצאה טבעית של הטיפול.