עמוד השדרה 2016-04-17T16:55:23+00:00

עמוד השדרה

בעיות בעמוד השדרה הן חלק מחייו של כל הולך על שתיים. לא ניתן לעבור את החיים הללו בלי שהוא ידווח לנו, יאפס אותנו, יתריע בפנינו וידרוש את תשומת ליבנו כאשר אנו לא דואגים לבריאותנו הפיזית והנפשית.עמוד השדרה

בראשית הייתה היציבה… היציבה של עמוד השדרה היא סימן ההיכר שלנו. האם עמוד השדרה (הגב) זקוף? כפוף? מכונס? שפוף? סגור? כעוס?  האם יש לנו גיבנת קטנה במרכז הגב? האם הצוואר מוטה לפנים והראש קדימה? האם הבטן שקועה או משוכה לפנים?

החל מהרגע בו נעמדנו על הרגליים ונראינו מושלמים כמו בפוסטר חוצות, כבר כילדים קטנים, עמוד השדרה החל לאסוף אליו את העומסים הפיזיים והנפשיים של החיים.     נפילות, מכות ופציעות, גורמות למוח להפעיל את מנגנוני ההישרדות. הוא מכווץ שרירים, סוגר מפרקים, מעגל פנימה אזור פגוע. התוצאה המצטברת של כלל האירועים האלה, שכל אחד מאיתנו חווה בחיים, היא עליה במתח ובכיווץ בעמוד השדרה. לאורך זמן, הפגיעה היא בתפקוד החוליות והדיסקים והתוצאה היא כאב, קושי תפקודי, שינויים ניווניים, פריצות דיסק ועוד. אותם מנגנוני הישרדות מפעיל המוח על עמוד השדרה כשאנו נבהלים, נחרדים, כועסים, נפגעים ממישהו, מקטינים את עצמנו שלא יראו אותנו…. עמוד השדרה משקף בצורה מאוד מדויקת את החיים שעברנו, ואת איך שאנו מרגישים ברגע זה.

על כן, הטיפול בעמוד השדרה חייב לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הללו. המגע הטיפולי מכוון אל מערכת העצבים היושבת בתוך עמוד השדרה, זו המערכת היחידה שמסוגלת ללמוד דפוסים חדשים, ולהורות לעמוד השדרה להזדקף, להיפתח, לנוע ביתר חופשיות. ברמה של כל חוליה וחוליה וברמת עמוד השדרה בכללותו.

 

לקריאה נוספת על הצוואר |  לקריאה נוספת על עמוד שדרה גבי ובית החזה

לקריאה נוספת על גב תחתון | לקריאה נוספת על אגן

 

 

 

צוואר

אנשים רבים מרגישים שהם נושאים את "כל העולם על כתפיהם".זהו אמנם ביטוי שגור אך הוא מתורגם בגוף לתפקוד – לפיזיולוגיה. למתח בכתפיים ובשכמות, לשרירים המכווצים והעייפים, לחוויית הראש הכבד מהשרירים העייפים. הסטרס המתמיד מדאגות החיים סוגר את הכתפיים פנימה ודוחף את הצוואר לפנים. לחץ של שנים על חוליות הצוואר, ובעיקר על C4, C5, C6, שוחק את החוליות והדיסקים. התוצאה היא שינויים ניווניים בדיסקים ובחוליות ותהליכי פריצת דיסק. כאבי צוואר, כאבים מוקרנים לזרועות והידיים מלחץ על עצב צווארי, כאבי ראש, הם רק חלק מהסימפטומים שנגרמים מתהליכים אלה.

בבואנו לטפל בצוואר לא נסתפק בהיעלמות הכאב בלבד, אלא גם בירידה משמעותית במתח השרירים מהשכמות ועד בסיס הגולגולת, בשינוי ביציבת הצוואר, בטווחי התנועה. נראה איך הטיפול הנוירולוגי דרך עמוד שדרה מוריד בהדרגה את המתח הנפשי, הדאגות, החרדות ונכנס שקט פנימי ואפילו שמחת חיים. חשוב להבין שבעיה כרונית שנמשכת חודשים ושנים אינה קשורה יותר לחוליה, לדיסק או לשריר, אלא למערכת העצבים שממשיכה לתת את אותן הוראות עבר של מתח וסגירה לצוואר, ללא כל קשר למה שקורה באמת ברגע זה. לכן יש חשיבות עליונה לשנות את התוכנה, את ההוראות הקבועות הללו, אשר יחזירו תפקוד בריא לצוואר.

 

עמוד שדרה גבי ובית החזה

למרות שבחלק זה של עמוד שדרה יש בדרך כלל פחות כאבים מאשר בגב תחתון וצוואר, למרכז הגב יש תפקיד מכריע בהתפתחות הכאבים לכל אורך עמוד השדרה. זהו אזור שמרגיש חשוף ופגיע. שם נמצא הלב, עם כל המשמעות שלו, הפיזית – כמנוע של כל הגוף, והנפשית – שכן הוא המרכז הרגשי שלנו. אנחנו שומרים על אזור החזה מכל משמר, אנו חוששים להשאיר אותו פתוח וחשוף, כדי שלא ניפגע בנפילה וכדי שלא ניפגע ממבט או מילה של מישהו. להיות חשוף משמעותו שיראו אותנו במלואנו, ולכל אחד יש דיאלוג פנימי למה הוא לא מספיק טוב ושלא יגלו את מגרעותיו.

עמוד שדרה גבי מגיב לאירועי החיים בסגירה. אנו רואים את הכתפיים המכונסות פנימה, את הכיפוף, ה"גיבנת", של מרכז הגב. רובנו חשים מקופלים ונוקשים כאן. ובגיל השלישי הכיפוף נראה הרבה יותר ברור וכמעט טבעי מרב שהוא כל כך נפוץ. התקשחות זו מקשיחה גם את תנועת הצלעות, מגבילה את הנשימה החופשית ויוצרת כאבים גם מאחור וגם מלפנים. פעמים רבות לחצים אלה מפורשים בטעות כבעיות לב ונבדקים בבהילות בחדר מיון.

כאשר עמוד השדרה הגבי מתחיל להתכופף פנימה, הוא מיידית משפיע על הקשתות של הגב התחתון והצוואר, בדרך כלל הקשת הצווארית מתיישרת והצוואר נוטה קדימה, והקשת המותנית מתיישרת והופכת נוקשה. בתנאים אלה פועל לחץ מוגבר על החוליות והדיסקים בגב התחתון ובצוואר ומתרחשים תהליכי שחיקה וניוון שמחריפים עם השנים. בגלל הקשר ההדוק הזה, עלינו להסתכל על עמוד השדרה כמכלול בבואנו לטפל בבעיה נקודתית של דיסק, חוליה, שריר או עצב.

הטיפול בגישת NSA מפסיק את ההתנהלות המגננתית הזו לאורך עמוד השדרה. הפתיחה וההזדקפות של מרכז הגב ובית החזה מרווחים את המקום ללב ולריאות, מורידים לחץ מהצלעות ומעצם החזה, ומורידים כאבים בין השכמות. במקביל היציבה ותנועת חוליות הצוואר והגב התחתון נפתחים. בתוך המרחב שנפתח שם יורדים לחצים מהחוליות, הדיסקים, והעצבים וכמובן יורד הכאב.

מבחינה נוירולוגית, כשעמוד השדרה הגבי נפתח, נפתח גם שקט פנימי, רוגע, קבלה עצמית, וחווית שמחה. יש יותר יכולת לבטא את הרגשות ולחוות את הדברים הקטנים של החיים.

 

גב תחתון

זהו החלק הפגיע ביותר בגוף האדם. יותר אנשים מגיעים לחדר המיון או לרופא המשפחה בעקבות כאבי גב תחתון מאשר מכל סיבה בריאותית אחרת. הסיבה היא שכל משקל הגוף יושב על החלק הצר הזה ואז כל שימוש לקוי בגוף כמו התכופפות, הרמה ונשיאת משקל ופעילות גופנית מאומצת מידי מורגש שם ביתר שאת. כמו כן אורח החיים המודרני שכולל שעות אינסופיות של ישיבה, פעילות גופנית מצומצמת, עודף משקל ומתח נפשי, תורמים כל אחד את חלקו. פציעות ותאונות מהווים גם הם כמובן סיבה לכאבי גב.

חשיבותו של הסטרס כגורם לכאבי גב כרוניים, קיבל מקום של כבוד גם בקהילה הרפואית הקונבנציונאלית בעקבות מחקר רב משתתפים שבדק את הקשר הישיר בין כל אחד מהגורמים המקובלים  לכאבי גב, לבין התפתחות של כאבי גב תחתון כרוניים. המחקר הראה שאדם שחי במתח נפשי קבוע, סיכוייו לפתח כאבי גב תחתון הם הגבוהים ביותר, הרבה מעבר לאדם שיושב כל היום או עובד עבודה פיזית מאומצת. מעניין לציין שאצל גברים הגורם למתח הוא חוסר סיפוק בעיסוקם או במקום העבודה ואילו אצל נשים הגורם הנו חוסר סיפוק במערכות היחסים בבית.

כל הגורמים הללו פועלים על חוליות עמוד השדרה בדרך דומה. הם משבשים את תפקודן המלא, נועלים את התנועה בין החוליות, יוצרים לחץ מוגבר על מפרקי החוליות ועל הדיסקים. כשזה נמשך כך שנים, מתחילים תהליכי שחיקה, הן בדיסקים (שינויים ניווניים ופריצות דיסק) והן בחוליות (עיוות מבני, זיזים). שינויים אלה מקטינים את קוטר התעלות של חוט השדרה ושל העצבים היוצאים אל האגן והרגליים.  התוצר הסופי של תהליכים אלו הם כאבים ממוקדים בעמוד השדרה או כאבים עצביים המוקרנים לרגליים, לאגן או לבטן התחתונה. לחצים על עצבי הגב התחתון עלולים לגרום גם לאובדן תחושה, לזרמים חשמליים או עקצוצים, וכן לאובדן כוח ושליטה ברגליים.

 

מתוך התבוננות באיור שלמעלה ברור שלא ניתן לבטל את הנזקים שכבר נעשו. אולם ניתן להחזיר בריאות לגב התחתון. בריאות משמעותה החזרה של תנועה, חיוניות ורכות לחוליות והדיסקים הפגועים. החזרת התנועה לחוליות מאפשרת הורדת הלחצים – גורמי הכאב -מהדיסקים, מהחוליות ומהעצבים. היא מאפשרת גם פתיחת תעלות העצבים הסגורות, והחזרת היכולת לבלימת זעזועים, דבר שימנע את המשך תהליך ההרס.

חשוב להבין שהגורם מספר 1 להופעת כאב בגב תחתון אינו מצב השחיקה או גודל הפריצה, אלא מצבם התפקודי של החוליות והדיסקים. פריצת דיסק יכולה לחיות בשלווה עם הגב למשך חודשים ושנים למרות שהיא קיימת ותמשיך להיראות ב C.T., אולם ברגע של עליית המתח ונעילת התפקוד באזור מסיבות פיזיות או נפשיות(כעס, תסכול, אובדן, דיכאון), ייכנס הגב למצב של הישרדות, דלקת וכאב. דלקת מופיעה תמיד כחלק ממנגנון ההגנה של הגוף ברגע של עליית לחץ אזורי, ומטרתה לאפשר תהליכי ניקוי ותיקון וכן לעצור את התנועה כדי לא להחריף את הנזק.  הורדת הדלקת באמצעות כדורים אומנם עשויה להקל מעט על הכאב, אולם היא מטשטשת את הכאב ,שאמור לכוון אותנו מה מותר לנו לעשות ומה מזיק לנו. טשטוש הכאב עלול להחריף אם כן עוד יותר את הנזק ולהאט את מהירות ההחלמה.

הטיפול במרפאה בגישת NSA פותח את היציבה הסגורה לאורך עמוד השדרה, מחזיר תנועה וחיוניות לחוליות ולדיסקים, מוריד את המתח ההישרדותי של השרירים, פותח את הנשימה שכה חיונית לזקיפות עמוד השדרה, ומוריד משמעותית את המתח הנפשי המצטבר שאספנו במהלך של חיים שלמים. אדם שימשיך להתנהל בדיוק באותו אופן שהתנהל לפני ההתקף, אינו יכול לצפות שלא ייכנס שוב לאותם כאבים בזמן הקרוב.

לכן, הטיפול בכאבי הגב התחתון הכרוניים חייב  לקחת בחשבון את כל מכלול הסיבות שמשאירות אותו בתפקוד הישרדותי.

 

אגן

האגן הוא הבסיס ממנו צומח עמוד השדרה. כל שינוי בתנוחה שלו ובתנועתיות שלו, ישפיע על החיבור שלו לחוליה התחתונה L5 וממנה לכל החיבורים של החוליות שמעל, עד לחוליה הצוארית העליונה C1. האגן הוא לעיתים קרובות הסיבה להתפתחות של עקמת לאורך עמוד השדרה. רובנו בונים מתח רב באגן מתוך נסיבות החיים: מתח בשרירי העכוז, מתח בשרירי הבטן התחתונה, בשרירי רצפת האגן. כאשר אנו נדרכים מול מתחי החיים, אנו מתכווצים לא רק באזור בית החזה המגן על הלב והנשימה, אלא גם באגן. המיניות היושבת באזור זה מנהלת את חיינו ואת תשומת ליבנו בצורה אינטנסיבית למדיי. תקיפה מינית (שנשים רבות חוות במהלך חייהן), תסכולים הקשורים לדימוי עצמי גברי/נשי, וכו', גורמים לאי שקט פיזי באזור האגן, להרבה מתח שרירי ולסגירה פיזית. כמובן שנפילות על הגב או על עצם הזנב עשויות להשליך על כאבים באגן ולכל אורך עמוד השדרה.

הטיפול הכירופרקטי בגישת NSA שם דגש רב על האגן, שכן חוט השדרה מסתיים בחלק זה. כאן הוא מעגן את עצמו פיזית אל עצם הסקרום (אחת מעצמות האגן), ויוצר נקודות כניסה טיפוליות אל תוך המערכת העצבית. נקודות אלו נקראות Spinal gateways  (SG) ודרכן ניתן להוריד את המתח של חוט השדרה (Spinal cord tension) ושל מערכת העצבים המרכזית בכללותה. מגע ב SG מוריד את המתח במערכת העצבים הסימפטטית, זו שאחראית על מנגנוני ההישרדות. מחקר שנערך בעזרת MRI פונקציונאלי מראה שבעקבות מגע טיפולי ב SG, זרימת הדם לגזע המוח ההישרדותי יורדת והיא עולה משמעותית לאזור האונה הקדם מצחית במוח, שם מתרחשים תהליכים גבוהים של דימוי עצמי, פרשנויות שאנו נותנים לאירועים השונים, הבנות גבוהות על החיים וכו'. לכן התגובה הנוירולוגית לטיפול ב NSA אינה מופנית רק לחוליה זו או אחרת, אלא גם להפסקת המתח ההישרדותי בגוף – המתח בשרירים ובמפרקים- וגם לפתיחה של רוגע, קבלה עצמית, אמון, יכולת לבטא אהבה ועוד. בהקשר לאגן עצמו, מטופלים רבים נפתחים אל תוך קבלת המיניות שלהם והשמחה שבתוכם.