נשימה 2016-04-17T16:58:32+00:00

נשימה

הדמיון בין המילה נשימה למילה נשמה אינו מקרי לדעתי. מצב הנשימה שלנו מבטא בדיוק רב את מצבנו הפיזי, את מצבנו הרגשי, ואת זווית ההסתכלות שלנו על עצמנו ועל המתרחש סביבנו. כמו קצב הלב, כך גם קצב הנשימה משתנה ללא הרף, עם כל שינוי בתחושה, במחשבה ובפעילות.

יש לנשימה חשיבות קריטית לבריאות. היא מביאה אל הגוף את החמצן, שהכרחי לכל פעולה שמתקיימת בו, ומוציאה את הפסולת הרעילה, ה CO2.  היא מכניסה תנועה לכל האיברים הפנימיים, מעין עיסוי שהכרחי לתפקודם התקין. היא מכניסה תנועה לחוליות עמוד השדרה, ששומרת על תפקודן ובריאותן. היא מאפשרת לשמור על איזון במוח בין מצב הישרדותי למצב של רגיעה – אנו יודעים מניסיוננו שכמה נשימות עמוקות עוזרות לצאת מפאניקה.

אירועי החיים, הטראומות הגדולות והקטנות, ההתמודדות הרגשית מול עצמנו ומול העולם שמסביב, מצמצמות עם השנים את נפח הנשימה, והפגיעה בבריאות, גם אם אינה דרמטית ומוחשית, קיימת. פחות חמצן מוזרם למוח ולשאר איברי הגוף, מערכת העיכול והאיברים הפנימיים פחות חיוניים, היציבה פחות זקופה, הגמישות התנועתית בעמוד השדרה יורדת, ולמוח קשה יותר לצאת מניהול הישרדותי של מערכות הגוף.

מחלות נשימתיות כמו אסטמה, ברונכיט ונפחת מושפעות מאוד מהיכולת הבסיסית הזו של הריאות לפעול במיטבן.

הטיפול בגישת NSA הניתן במרפאת ד"ר מץ , בשל השפעתו העמוקה על מערכת העצבים, מחזיר בהדרגה לנשימה את מלוא יכולתה. ההורדה של המתח הנוירולוגי רב השנים – של הניהול ההישרדותי –  מאפשר זאת. במהלך הטיפול, בד"כ מהמגע הראשון בעמוד השדרה, מתפתח "גל נשימתי" לאורך עמוד השדרה, המתבטא בתנועת פתיחה רכה ועדינה של החוליות. המטופל חווה צורך מוגבר לנשום ותחושת שלווה, פיזית ופנימית. בהמשך הטיפולים הנשימה הנפתחת משמשת בסיס חשוב לשינוי המצב הבריאותי, כולל שימור התנועה והגמישות בעמוד השדרה. מטופלים שדיווחו ש"אינם נושמים" וצריכים להזכיר לעצמם לנשום, חוזרים לנשום באופן פתוח. מצוקות נשימה הקשורות למחלות הנזכרות מעלה, משתפרות באופן ניכר.

בבואנו לטפל בשורש המחלה ולמנוע את הישנותה, אנו בוחנים את הבריאות בהיבט הרחב ביותר. ככל שנשנה יותר מרכיבי בריאות, הפועלים כאוטומט במשך שנים רבות, ככל שנשנה את התשתית הקיימת הלא מדויקת, כך יוכל המטופל לצאת לדרך חדשה. הנשימה הינה מרכיב הכרחי בדרך שלנו.

ברוך השם אני נושם!