מדע הכירופרקטיקה 2016-04-17T16:44:21+00:00

כירופרקטיקה היא מדע וענף בשטח הרפואה העוסק במבנה הגוף ותפקודו. המילה כירופרקטיקה מורכבת משתי מילים ביוונית: chiros- ידיים, practus- לבצע. כירופרקטיקה מבוססת על התפקוד התקין של מערכת העצבים.

לימודי הכירופרקטיקה נמשכים שבע שנים בעיקר בארצות הברית ובאנגליה, והמסיימים עומדים בבחינות המתקדמות ביותר כבכל בית ספר לרפואה. הכירופרקטיקה איננה רפואה אלטרנטיבית הנרכשת במספר קורסים, אלא מסלול לימודים לדוקטורט המוכר בכל העולם. לימודי הכירופרקטיקה באוניברסיטאות הגבוהות כוללים אנטומיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, תזונה, פודיאטריה, גריאטריה, גינקולוגיה, רנטגן, אורטופדיה, ועוד מקצועות שחלקם מתחומי הכירופרקטיקה בלבד כגון ביומכניקה וטכניקות טיפול מניפולטיביות. בארצות הברית דוקטורים לכירופרקטיקה מוכרים כמטפלים מהשורה הראשונה והם מוכרים על ידי כל גוף ממסדי בתוך המערך הרפואי.

תולדות הכירופרקטיקה: היפוקרטס, אבי הרפואה המודרנית ואבי שבועת הרופאים, הכריז כבר במאה החמישית לפני הספירה:

"חפש בעמוד השדרה ומצא את שורש המחלה"

הוא כתב ספר בשם "הטיפול בעמוד השדרה וחשיבותו לבריאות תקינה", וספר נוסף בשם "הזזת החוליות למקומם במנוף".

ראשיתה של הכירופרקטיקה המודרנית ב 18 לספטמבר 1895 כאשר ד"ר דניאל פלמר לחץ על אחת החוליות בגבו של שרת זקן בשם הרווי לילרד, שהיה כבד שמיעה במשך 17 שנים, ומצבו הוטב ללא היכר. ד"ר פלמר מיסד את החשיבה והקשר בין עמוד השדרה לבין התפקוד הנכון של הגוף. ממשיך דרכו של ד"ר פלמר היה בנו, שהקים את בית הספר הראשון לכירופרקטיקה בדוונפורט איווה שבארה"ב. רבים מחוליו היו אנשים רמי מעלה, שהגיעו מכל העולם לקבלת טיפול כירופרקטי: רונלד רייגן, הודיני, אדגר הובר, הרי טרומן ועוד. בשנת 1937 כירופרקטיקה הוכרה בארה"ב כמקצוע רפואי לכל דבר.

כיום קיימים למעלה מ-25 בתי ספר לכירופרקטיקה, ובהם בכל שלב נתון למעלה מ-14,000 סטודנטים.

 

 

כירופרקטיקה – מדע ופילוספיה: הרעיון הפילוסופי העיקרי בכירופרקטיקה טוען שביקום קיימת תבונה עולמית, המצויה בכל החומרים ומשמרת את קיומם. רעיון זה מסביר את ההרמוניה המצויה בטבע ואת כל אותן סדרות של חוקים ומאזנים השומרים על שלמות היקום. התבונה העולמית קיימת גם ביצורים החיים והיא מכונה תבונה פנימית. תבונה זו אחראית על תפקוד היצור החי והיא מנווטת את כל הפעולות הפיזיולוגיות של הגוף. תבונה זו ממוקמת במוח ומועברת לגוף כולו דרך מערכת העצבים. הפרעה במעבר התבונה בגוף תגרום למחלה ועלולה להיגרם בשל בעיה בעמוד השדרה. בעיה זו מכונה "פגיעה שדרתית" בפי הכירופרקטים, ומשמעותה הוא "סטייה מינימלית של חולייה ממקומה, המלווה בפגיעה בתנועת המפרק". הרעיון הבסיסי של הכירופרקטיקה, כפי שהוגדר ע"י פאלמר בשנת 1895, היה שמחלה נגרמת בשל הפרעה במערכת העצבים. פאלמר סבר שחוליה שסוטה ממקומה תגרום ללחץ על עצב, ולמחלה באותו איבר שאליו מגיע העצב.

גישת הכירופרקטיקה בנושא הבריאות והחולי מדגישה שני יסודות בסיסיים: 1.מבנה הגוף ומצבו משפיעים על תפקוד הגוף והיכולת שלו לרפא את עצמו 2. מערכת היחסים בין המוח לגוף חיונית לשמירת הבריאות ולתהליכי הריפוי בו.

פילוסופיית הכירופרקטיקה, הטוענת כי בריאות הגוף תלויה בשילוב בין המוח, הגוף והרוח, היא שמבדילה אותה מהרפואה המודרנית. הכירופרקטיקה מכירה ב"מרכזיותה" של מערכת העצבים ובקשר שלה עם יכולות הגוף האנושי, ומתרכזת במגע אנושי ובהשפעת המבנה על תפקוד הגוף במקום לטפל פשוט בסימפטומים.

הטיפול הכירופרקטי מבוסס על מגע ידני בחוליות עמוד השדרה על מנת להסיר את ההפרעה התפקודית מעמוד השדרה ומהמערכת העצבית העוברת בתוכו וזאת על מנת לאפשר לגוף לרפא את עצמו.

מיהו כירופרקט?

בתאריך ה-15 למרץ 2010 העבירה הכנסת חוק מהגדיר מבחינה אקדמית את מקצוע הכירופרקטיקה ולמי הזכות לעסוק בו. חוק זה נועד להגן על הציבור מפני מתחזים ושרלטנים. הוא מגדיר למי הזכות לעסוק בכירופרקטיקה וקובע סטנדרט גבוה המקובל בכל רחבי העולם.

התואר כירופרקט או דוקטור לכירופרקטיקה, יהיה בשימושו הבלעדי של מי שסיים לימודי כירופרקטיקה במוסד אקדמי מוכר ומוסמך ע"י נציבות ממשלתית להשכלה בתחום זה או נציבות ממשלתית מוסמכת אחרת בארץ בה למד. לימודי ההכשרה לקבלת תואר של ד"ר לכירופרקטיקה, אורכים כשבע שנים אקדמיות. בארה"ב דרושות ארבע בחינות הסמכה של נציבות ממשלתית מוסמכת ע"מ לקבל רישיון לעסוק במקצוע. הדוקטור לכירופרקטיקה מתמחה באלפי שעות לימוד במקצועות כמו אנטומיה, אמבריולוגיה (התפתחות העובר), פיזיולוגיה, פתולוגיה, כימיה, מיקרוביולוגיה, דיאגנוזה (כולל אף, אוזן, גרון ודרמטולוגיה), נוירולוגיה, אורטופדיה, רנטגן, פסיכולוגיה, הריון, לידה והתפתחות הילד. לימודי הכירופרקטיקה כוללים גם טכניקות טיפול, אנליזה, אבחון, מיומנות מישוש, כיוונון חוליות עמוד שדרה, כיוון מפרקי גפיים, ספורט, טיפול בתינוקות, בילדים, בנשים הרות ועוד.

חשוב לזכור: הכירופרקט נושא בתואר דוקטור והינו מומחה בכל הקשור לאנטומיה, פיזיולוגיה ודינאמיקה של עמוד השדרה בפרט והגוף בכלל. היוועץ רק עם כירופרקט מוסמך הרשום באגודה הישראלית לכירופרקטיקה.