כאבי ראש 2016-04-17T17:04:17+00:00

כאבי ראש – הטיפול הכירופרקטי

כ-90% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מתופעה זו וכ- 40% מקרב אוכלוסיית הילדים מדווחים על כאבי ראש. הם יכולים לסחוט אותנו פיזית ונפשית ולהשבית אותנו מתפקוד בעבודה ובבית..כאבי ראש

כאבי ראש אינם הבעיה, אינם המחלה, אלא סימפטום – תגובת הגוף לעומסים הפיזיים, הכימיים והנפשיים. על אף שהתחושה היא שה"ראש מתפוצץ" הבעיה כלל אינה שם אלא נובעת כאמור ממקור אחר.

ישנם סוגים שונים וגורמים רבים לכאבי ראש וכדי שנדע כיצד לטפל בבעיה באופן יסודי יש להבין את התופעה. הגורמים השכיחים לכאבי ראש נובעים משינויים בזרימת הדם למוח, לחץ בסינוסים וממתח בשרירים ובחוליות של עמוד השדרה הצווארי, שהוא גם הגורם השכיח ביותר. כאבי הראש מסווגים על סמך אופי הסימפטומים ומיקומם:

מיגרנה מופיעה לרוב כתוצאה משינויים בזרימת כלי הדם למוח ונגרמת כתוצאה מגירויים כימיים (ריחות, רעלים, שוקולד, חלב, קפה), שינויים הורמונאליים (מחזור), חשיפה לרעשים ואור ומתח. מיגרנה מלווה במחושים קשים הקאות, סחרחורות רגישות לאור ויכולה אף להימשך מספר ימים.

כאבי ראש מקצביים (Cluster Headaches) הינם נדירים ביותר. כשמם, כאבי ראש מקצביים מופיעים ככאבים עזים בתדירות של מספר פעמים ביום. כאבים אלו יכולים להימשך שבועות ואך חודשים.לרוב הכאב הוא חד צידי, מעל ארובת העין, רכות ומלווה בהזעה, דמעות וגודש באף.

כאבי ראש סינוסיטיים נובעים מלחץ במערות הסינוסים. כשהלחץ במערות עולה, אם עקב הפרשת יתר או חסימה בתעלות הסינוסים כאבי ראש יתפתחו. לרוב הגורמים לכך הם רגישות למזונות אלרגניים המגבירים את ייצור הליחה. אך גם חשיפה לרעלים, עשן וכימיקאלים יכולים לתרום לתופעה זו. 

 

כאב ראש צווארים (Cervicogenic\tension Headaches) הינם השכיחים ביותר ונובעים ממתח בשרירי הצוואר ומעומסים מכאניים על חוליות הצוואר. רובנו חשים את המתח היומיומי אגור בצוואר ובעורף. כאן הכאב יותר עמום ומתפשט ולרוב מופיע באזור העורפי, בצידי הרכות או מעל העיניים. ספאזם שרירי ונעילה תפקודית בחוליות עמוד השדרה הצווארים יוצרים לחץ על העצבים היוצאים מבין חוליות אלה אל הראש והקרקפת וגורמים לכאבי ראש.

כאבי ראש מסוג זה נגרמים כתוצאה מיציבה לקויה כמו הטיית הראש קדימה הגורם להתקשחות שרירי הצוואר. ארגונומיה והרגלי עבודה קלוקלים, כמו ישיבה מרובה מול מחשב, שימוש בטלפון, נהיגה וקריאה כשהראש כפוף מטה. בנוסף, במצבים אלו לרוב הצוואר נמצא במצב סטטי דבר המאט משמעותית את זרימת הדם לאזור וכתוצאה מכך מצטברים חומצות בשרירים, התורמות עוד יותר להקשחתם. חבלות, כמו נפילה מאופניים, נדנדה, תאונת דרכים (צליפת צוואר שוט) יכולות לגרום לתגובה ספסטית של שרירי הצוואר ולליקויים מכאניים בחוליות הצוואר, שנמשכים גם שנים לאחר האירוע הטראומטי.

תחת קטגוריה של כאבי ראש צווארים נכללים גם כאבי ראש הנגרמים כתוצאה מבעיות במפרק הלסת אם כתוצאה מחריקת שיניים או אף כתוצאה מטיפולי שיניים הגורמים לשינויים במנשך. אף ליקויים בהתאמת עזרי ראיה כמו משקפיים יכולים לגרום ללחץ צווארי וכתוצאה לכאבי ראש. 

הטיפול הכירופרקטי נמצא יעיל מאוד בפתרון תופעת כאבי הראש מכיוון שהוא מתמקד בהסרת המתחים החולייתיים והשריריים מעמוד השדרה ובכך מאפשר את שחרור המתח העצבי. במחקר מקיף שנעשה בשנת 2001 ב-DUKE UNIVERSITY השווה את יעילות הטיפול בכאבי ראש בין סוגי טיפול שונים. הטיפול הכירופרקטי נמצא כיעיל ביותר לא רק במתן הקלה מיידית אלה גם לאורך תקופה ממושכת. הטיפול הכירופרקטי בגישת NSA, בנוסף להשפעתו על חוליות ושרירי הצוואר, פועל ישירות אל מול חוט השדרה ומערכת העצבים, כלומר אל מול הדפוסים העמוקים. השינוי ביציבה, במתח הנפשי ובנשימה מבטיחים לכן פיתרון כולל וארוך טווח לכאבי הראש.

 

בנוסף לטיפול עצמו ימליץ לך הכירופרקט לבצע מספר שינויים בהרגלים ובאורח החיים וזאת כדי למזער את העומסים.

בתחום התזונה המאכלים הידועים כתורמים לכאבי ראש: שוקולד, קפה, סוכר (אף שפעמים הם יכולים להקל על כאבי הראש), מוצרי חלב ובעיקר גבינות קשות, אלכוהול, רוטב סויה וחוסר בנוזלים. חוסר סדירות בזמני הארוחות גם הוא נמצא כתורם להתפתחותם של כאבי ראש.