ילדים במתח! – טיפול בילדים 2016-04-17T16:59:12+00:00


ילדים במתח! – טיפול בילדים

הילדים כיום נתונים במתחים ובלחצים שלא היו בעבר. יש לכך השלכות עמוקות על הבריאות ועל איכות החיים שלהם, לטווח הקרוב והרחוק. נכון, את העולם שמסביבנו לא נוכל לשנות, אך בעזרת גישה טיפולית חדשנית אפשר להחזיר את הגוף לניהול רגוע, מדויק ובריא.

הסיבות לעלייה במתח אצל ילדים נעוצות בשינוי באורח החיים בעשורים האחרונים:
• קצב החיים וקצב האירועים שמסביב, עלה בצורה דרמטית.
• הצורך לעבוד סביב השעון, בדרך כלל בקרב שני ההורים, מביא לנוכחות מעטה של ההורים בבית. כשהם בבית הם בלחץ "להספיק", ואין זמן להתפנות אל הילדים, פיזית ורגשית, או כמו שנקרא היום – אין "זמן איכות".
• הילדים עצמם מוצפים בגירויים שלא היו בעבר: טלוויזיה, מחשב, אינטרנט, פלאפון. המון אינפורמציה שאי אפשר להכיל את כולה.
• החשיפה לאלימות בטלוויזיה, במשחקי המחשב, וגם בבית הספר.
• הילדים אינם יוצאים מהבית אל המרחב והאוויר הצח. הם ממעטים להפעיל את הגוף, ולמתח שנצבר באופן טבעי בגוף אין הזדמנות להשתחרר, והוא מוסיף להיאגר.
• אין מפגשים חברתיים כמו שהיו "פעם"- בגינה, במגרשים, במשחקי המחבואים. אין את תחושת הביטחון שמקנה הרגשת הביחד, השייכות, החיבור לעולם.

המתח המצטבר הזה הופך למתח שדרכו מפעיל המוח את מערכותיו השונות. בעצם, המוח חווה את החיים כשדה קרב, ופועל בהתאם.

התוצאות הן:
מבחינה נפשית – עצבנות יתר, רגזנות, כעס וחוסר שקט – אלה הם דרכים נורמאליות של הגוף לפרוק את המתחים הללו. מכאן מתפתחות התופעות שמקבלות שמות של מחלות כמו – היפראקטיביות, בעיות קשב וריכוז, חרדות ופחדים, ליקויי שינה. המשותף לכולם הוא חוסר היכולת של המוח לשחרר את החומרים (ההורמונים והנוירופפטידים) המרגיעים.
מבחינה פיזית – המוח מתרגם את המתח של הילד למתח בשרירים ובמפרקים ולמתח בעמוד השדרה, התוצאה היא יציבה לקויה, סגורה, מכונסת ונוקשה והתפתחות של כאבים.
במקביל, המוח, שנמצא בסטרס (stress) קבוע, מפעיל את המערכות הפנימיות בצורה שמתאימה למלחמה, ולא לרוגע. המחקרים הרפואיים כיום קובעים חד משמעית שהסטרס הוא גורם מרכזי בהתפתחות בעיות נשימה (אסטמה וברונכיט), בעיות עור, בעיות עיכול (רגישויות, עצירות), וחולשה של מערכת החיסון. הסטרס אחראי גם לבעיות התפתחות של בעיות לב וכלי דם, בעיות הורמונאליות, ובעיות נפשיות.

אם כן, ללא ספק, המתח לא תורם לבריאות ילדנו. אך איך אפשר לשנות את העולם בו אנו חיים?
ברור שאי אפשר…  אך ניתן לשנות את הדרך בה רואים הילדים את אותו עולם ומתרגמים אותו פנימה לתוך גופם.

Network Spinal Analysis – הטיפול במרפאה

בעשרים השנים האחרונות מתפתחת גישה טיפולית כירופרקטית בשם Network Spinal Analysis, על ידי ד"ר Donnald Epstein בקולורדו שבארצות הברית. ייחודה של השיטה הוא בגישה ישירה למערכת העצבים המרכזית. הטיפול ידני ומכוון לחוט השדרה בצמתים נוירולוגיים מדויקים ביותר.

בזמן הטיפול הילד שוכב על הבטן, ומרגיש שנשימתו הופכת קלה ומלאה. הוא חש בתנועה עדינה בגופו, שמתפתחת בהדרגה לתנועות לכל אורך עמוד השדרה. הגוף למעשה משחרר את עצמו, ומעצב את עצמו מחדש: הנשימה הופכת פתוחה, היציבה מזדקפת, הילד הופך רגוע יותר, נפתח להוריו לחבריו, מוותר על פחדיו וחרדותיו. בעיות במערכות פנימיות כמו מערכות העיכול, העור, החיסון וההורמונאלית משתפרות.

הייחוד בעבודה זו נעוץ בכך שהגוף משחרר את עצמו ולומד לעבוד אחרת – המטופל למעשה מבריא את עצמו! כל מה שנחוץ לכך הוא מגע מדויק של המטפל בנקודות ה- reset של מערכת העצבים והשאר נעשה מאליו, על פי ה"תוכנה" האישית של כל אחד.

מסתבר, שכל הכלים להחלמה קיימים בתוכנו, ובדרך כלל אין צורך בהתערבות רפואית ותרופתית. זו גם הסיבה לכך שהשינוי נשמר, שהרי הוא נלמד ונשמר במערכת העצבים. משהוסרו ההפרעות להתפתחותו, יכול הילד לממש את הפוטנציאל האמיתי שלו.