דלקת 2016-04-17T17:19:33+00:00

דלקת

דלקת היא מילה שמרבים להשתמש בה ברפואה, והיא מלווה כמעט כל תהליך של מחלה או כאב. דלקת הינה ביטוי של מערכת החיסון להילחם בפולש זר (חיידק, וירוס), לתקן פגמים כמו פצעים וחתכים, נקעים או קרעים בשריר, לסלק מהגוף תאים פגועים כגון תאים סרטניים ועוד. כלומר דלקת היא סימן לגוף שמתפקד ושומר על בריאותו.

הבעיה היא שדלקת מזוהה עם משהו לא טוב שצריך להילחם בו מיידית, בד"כ כיוון שהיא גורמת להגברת הכאבים. והרי למדנו שכאב הוא המחלה עצמה וצריך להספיק אותו כמה שיותר מהר. כך למדנו מהרופאים האישיים שלנו. כאשר אנו לוקחים תרופות נגד דלקת אנו מפסיקים גם תהליך בריא של החלמת הגוף. אנו לא מאפשרים לגוף שהשלים תהליך תיקון או ריפוי.

בכאבים בעמוד השדרה הדלקת היא תגובה לעומס רגעי או מתמשך על מפרקי החוליות, על רצועות ושרירים או על העצבים היוצאים מבין החוליות אל עבר חלקי הגוף השונים. טיפול אנטי דלקתי (וולטרן, אתופן, ארקוקסיה) שמוריד את הדלקת ולכן גם מחליש את הכאב יוצר 2  בעיות חשובות: 1. הוא אינו פותר את הבעיה שהינה הלחצים הנ"ל בעמוד השדרה שממשיכים לפעול, ועל כן הדלקת תחזור מיד כאשר החומר התרופתי יעזוב א הגוף.            2. הורדת הכאבים תאפשר לנו לחזור ולעשות את אותן תנועות "מסוכנות" שגרמו להופעת הכאב מבלי שנחוש במנגנון ההתראה ששונה ע"י התרופות. התוצאה עלולה להיות החרפת הבעיה ויצירת נזק חמור יותר.

אז מה הפתרון לדלקת?

ברמה המיידית – לעצור פעילות ולתת לגוף מנוחה. בד"כ הקשבה לאיתותי הגוף ומנוחה של מספר ימים יאפשר תהליך ראשוני והכרחי של ריפוי. אם הכאב נמשך מעבר למספר ימים, זה הזמן להגיע לטיפול. מטרת הטיפול היא להסיר את הלחצים מעמוד השדרה, להחזיר את תפקודו התקין והדלקת תיפסק מאליה.

אם זאת, מרבית המטופלים מגיעים עם דלקת כרונית, שנמשכת כבר שבועות וחודשים, אם לא שנים. זה מצב בו הלחצים בעמוד השדרה נמשכים והתגובה הדלקתית נמשכת, לרב הגוף כבר אינו מגיב למשככי הדלקת, או לטיפולים במרפאות הכאב, ולמטופל נאמר שצריך ללמוד לחיות עם הכאב. אין דבר מטעה מזה, כיוון ששוב, הבעיה אינה הדלקת ועמוד השדרה זקוק לתהליך שיקומי, להחזרת התנועה החופשית של החוליות והדיסקים, לפתיחת היציבה הסגורה, להורדת המתח השרירי ועוד. יש המון מה לעשות עדיין כדי להחזיר את הבריאות לגב.

הסיבה המרכזית והעמוקה לדלקת ולכאב כרוני היא דפוסים לקויים של מתח לאורך עמוד השדרה והגוף כולו. מדובר באירועי החיים שגרמו לגוף לעבוד במצב מכווץ וסגור. באירועי החיים-  תאונות, נפילות, מתחים נפשיים (חרדות, דאגות, כעסים, פגיעויות, ילדות קשה, הורים קשים), שיצרו מתח שרירי רב בגוף, שיצרו יציבה סגורה ומכווצת, שהכניסו את הגוף לניהול מלחמתי קבוע. כל עוד מערכת העצבים ממשיכה לנהל את הגוף תחת אותה מלחמה, אנו עדים ללחצים פיזיים שהולכים ומתגברים בעמוד השדרה והתוצאה – כאבים ודלקות כרוניות.

הטיפול במרפאת ד"ר מץ בגישת NSA, מכוונת לכלל מרכיבי הבעיה הכרונית. הטיפול העדין בעמוד השדרה מחזיר את התנועה החופשית לעמוד השדרה ויחד עם זה משפיע עמוקות על מערכת העצבים העוברת בתוך עמוד השדרה. כל מגע טיפולי מוריד בהדרגה את המתח במערכת העצבים, מאפשר למוח לשנות פרספקטיבה, להפסיק את המלחמה שקיימת כבר שנים ושסיבותיה לרב נעוצות בעבר הרחוק ואינן רלוונטיות יותר כיום. כאשר הגוף נפתח פיזית, הנשימה חוזרת לשקט שלה, המתח מפנה מקומו לרוגע, לקלילות ליותר שמחת חיים, אז אנו יודעים שתוצאות הטיפול הן לתקופה ממושכת ואף לכל החיים.