דלקת פרקים 2016-04-17T17:18:49+00:00

דלקת פרקים

דלקת פרקים היא מחלה בה הגוף תוקף את מפרקיו, ובמשך השנים עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים במפרקים, הגורמים לנכות תפקודית. בקטגוריה זו נכללים דלקת פרקים ראומטואידית (RA), פסוריאזיס, פיברומיאלגיה ועוד. רבות נכתב על אוסף המחלות הזה ומעט מאוד ידוע על הסיבות להתפרצות המחלה ולאופן בו תתפתח מרגע שהחלה.

הטיפול הקונבנציונאלי הרפואי הינו בעיקרו תרופתי אנטי דלקתי, החל באתופן/ארקוקסיה, דרך הקורטיזון המסוכן לבריאות, וכלה בתרופות ביולוגיות למיניהן. לכל התרופות השלכות לוואי לאורך זמן הפוגעות, אפילו קשה ביותר, בבריאות.

אחד הגורמים המרכזיים ביצירת דלקות בגוף הוא הסטרס או המתח הנפשי. ידוע שההתפרצות הראשונה של המחלה מתרחשת לרב לאחר סטרס נפשי משמעותי כמו אובדן, קושי בעבודה, במערכות היחסים הקרובות, דאגות פרנסה, בריאות ועוד. הסיבה היא שסטרס גורם להחלשה של מערכת החיסון, ובמקרה זה היא מתחילה לתקוף את המפרקים העצמיים.

כדי להשפיע על עצמת המחלה ועל החלשת ביטויה בגוף ואף היעלמותה, אנו חייבים לפנות לגורמים העמוקים ולא להסתפק בהורדת הדלקת, שהיא למעשה תוצר קצה של חיים שלמים.

אדם החולה בדלקת פרקים כרונית חייב לבדוק את עצמו, לעשות בדק בית רציני. עליו לשנות את המתח בחייו, לבחון את התנהלותו מול עצמו (קבלה עצמית, ביקורת, דאגות), מול בן/בת הזוג והילדים, לבחון מה הוא מונע מעצמו ומתסכל אותו, מה אינו יכול לבטא רגשית ועוד. עליו לבדוק את אורח חייו הפיזי, הפעילות הגופנית, התחביבים, הכנסת החיים לגוף… עליו לבדוק את תזונתו.

גם לתזונה השפעה מכרעת על התפתחות המחלה. האוכל הוא התשתית של גופנו, גופנו עשוי מהאוכל שאנו מכניסים אליו ולסוג האוכל השפעה מכרעת על היכולת להחלים מהמחלה. ידוע שתזונה מערבית, מתועשת, מעודדת דלקתיות בגוף. תזונה טבעונית/צמחונית מורידה את הדלקת ולאורך זמן יכולה ליצור תפנית חדה בהתפתחות המחלה. אני ממליץ לקרוא על כך מאמר של ד"ר ויינפאס

הטיפול במרפאת ד"ר מץ בגישת NSA מאפשר שני תהליכי שיקום במקביל: שיפור היציבה, התנועה והנעת המפרקים, וכן תהליך נפשי/ רגשי עמוק שנעוץ בהשפעתו העמוקה של הטיפול על מערכת העצבים המרכזית. זהו תהליך לא קצר, הדרגתי בהעמקתו אל תוך שינוי פיזי ונפשי עמוק במיוחד.